Jízda krále - Kuomboka
Nacházíme se v Zambii. V zemi, kterou místní obyvatelé hrdě popisují jako “True Africa”. V roce 2010 jsem měl možnost zde pobýt v kuse deset týdnů a země se mi vryla do srdce. Na poznání Afriky je to určitě málo, ale zase to bylo jiné než čtrnáctidenní rychlodovolená s cestovkou. Po tu dobu, co jsem bydlel v Lusace jsem po prvním měsíci už měl “svého” pekaře a taxikáře, měl jsem “svou” židli v místní restauraci a cestou do školy jsem se zastavoval u známých. Další týdny už pro mě byly jednodušší, protože jsem se pohyboval ve známém prostředí. Jedním z cílů našeho pobytu byla i jedna z největších afrických slavnostní - královská KUOMBOKA.
Slavnost se koná v západní části Zambie, která je známá jako Barotseland. Žije zde přibližně půl milionu obyvatel království Lozi a správním střediskem je město Mongu. Každým rokem v období února a března zde stoupne hladina řeky Zambezi o několik metrů a jejich král je ve svém sídle v ohrožení. Všichni mají jediný cíl - přesunout Jeho Veličenstvo do bezpečí. Začíná Kuomboka - název v překladu znamená „přejít z vody“. V rámci této třídenní slavnosti se král přesune ze svého letního sídla v Lealui do bezpečnějšího zimního paláce v oblasti Limulunga. S panovníkem se stěhuje i většina obyvatel záplavové oblasti. Voda je každoročně vyžene z domovů a zaplaví jejich políčka a přiláká miliony malarických komárů. Nicméně kvůli Zambezi je tato oblast úrodná pro zemědělskou produkci a ve vodách žije spousty ryb.
Termín vybere král
Přesný termín slavnosti se každým rokem mění a král Litunga ho tají do poslední chvíle. V minulosti začínala Kuomboka vždy za úplňku měsíce, ale v poslední době sám král volí nejvýhodnější termín v závislosti na počasí a plánovaných návštěvách důležitých lidí. Za nízkého stavu vody už byla akce párkrát zrušena. Když král vyhlásí termín, všichni zúčastnění už se nedokážou soustředit na nic jiného. Důležitý proces musí být připraven do nejmenšího detailu, aby král s chotí byl v bezpečí převezen do svého zimního sídla. Prvního dne slavnosti ohlásí královské bubny maoma začátek slavnosti. Pro obyvatele to znamená přípravy pro hromadný odchod do výše položených míst, a zároveň je to předvolání všem královským vodákům, kteří budou pohánět obrovskou loď s královským trůnem.
Druhý den od rána probíhají konečné opravy na královských lodích a před palácem se řadí pádlaři, kteří se registrují a postupně procházejí školením, aby přesun krále proběhl bez sebemenších chyb. Před palácem se staví pódium se silnou aparaturou. Každým rokem se sjedou VIP lidé a spousty novinářů, tak vše musí být dokonalé. Celé město žije a ani v noci neusíná. V každé ulici je hudební produkce, převážně ve stylu moderního rapu, hospody a bary praskají ve švech. Všichni oslavují velký den.
Cesta slona a jeřába
Třetí den, ještě před rozedněním se rozezní dunivé zvuky bubnu Mwenduko (Mutango, Ililimufu). Když se slunce dostane na obzor položí se buben na zvláštní místo směrem na východ a symbolizuje tak den s velkým D. U mikrofonů se střídají jednotliví mluvčí, ale nervózní dav to nevnímá. Všichni vyhlížejí brány paláce, až se konečně otevřou. Ochranka má co dělat, aby dav udržela a v tu chvíli se rozezní mohutné bubnování. Za obrovského aplausu vychází král se svým průvodem směrem k přístavu Nayuma. Lidé divoce tleskají a klekají na kolena. Já se snažím na špičkách zahlédnout aspoň kousek královy uniformy, povedlo se. Součástí průvodu královského páru je ochranka, místní náčelníci indunas a nosiči se vším, co bude král v zimním sídle potřebovat.
Za obrovských ovací král vstupuje na svou loď, kterou zdobí symbol jeho moci - Socha slona. Královninu loď Moyo zdobí socha jeřába, symbol vznešenosti. Za nimi postupně nastupují muži s dlouhými pádly, oblečeni v sukních z levhartí kůže. Zvuk bubnů hlásí královo nalodění a plavba může začít. Jako první vyrážejí průzkumné kanoe, potom králova loď Nalikwanda. Během chvilky se hladina řeky zaplní dlabanými lodičkami. Každý chce být aspoň chvilku součástí královy spanilé jízdy.
Na řece
V lodi se rozduní bubny a přes sto svalnatých mužů najednou zabere a obrovské plavidlo se dá pomalu do pohybu. Vyhlížející dav v lodičkách i na pobřeží burácí, loď pomalu propluje majestátně před zraky přihlížejících a pomalu se vydá na svou několikahodinovou plavbu rozvodněné Zambezi. Lidé tleskají, objímají se a sledují plavidlo, jak postupně mizí v dáli. My se začínáme rozhlížet po transportu do městečka Limulunga, kam má král přibližně za pět hodit slavnostně připlout. Využíváme velkorysé nabídky a nasedáme na korbu náklaďáků a za zpěvu se vydáváme na cestu. Všichni se baví jen o králi, jeho spanilé choti a všichni si přejí, aby se cesta vydařila. Musí, protože tento rok krále na pevnině přivítá sám zambijský prezident! Očekává se přes deset tisíc lidí. Dorážíme na místo, kde se jen těžko proplétáme davem, abychom byli co nejblíže pódiu, a zároveň našli trochu stínu. Kolem cesty do přístavu vyrostlo obrovské pódium a téměř na každém větším prostranství se zpívá a tancuje.
Na hlavním podiu probíhá taneční soutěž v rytmu zambijského rapu. Slečny se snaží svými erotickými pohyby zaujmout dav a být o něco lepší než ta předcházející. S úžasem sledujeme vlnění ženských těl, když se najednou rozduní bubny v přístavu, které po chvilce přehluší rozvášněný dav. Král je je tady! Lid se tlačí dole u vody a my se ani nesnažíme protlačit dopředu. Vnímáme pulsující atmosféru. Pořádková služba má plné ruce práce. Na obzoru se dominuje silueta slona, lidé jsou na špičkách jako baletky.
Konečně…
Loď se na poslední chvíli zastaví, jakoby král váhal a zalekl se rozbouřeného davu. Kdepak, jen dává svým poddaným možnost si vychutnat jedinečný pohled na královské plavidlo. Najednou muži zaberou, voda se zpění a loď přistává u připraveného červeného koberce. Ochranka formuje dav, aby královský pár mohl se vší slávou přejít do řečnického stanu před zimním palácem. Tam už na něj čeká prezidentská delegace. Po slavnostním poplácání po zádech se střídají u řečnického pultu. Nemáme šanci, abychom přes masu lidí něco viděli, tak usedáme do ústraní a nasáváme atmosféru události. Tři dny se budou veselit a mají důvod - jejich král je nyní s nimi a zůstane, dokud voda neopadne.
Dávná „Loď pro lidi“
Lidé vypráví, že první král Mboo nechal kvůli každoročně velké vodě vyrobit loď, která měla převézt obyvatele do výše položených královských osad. První loď zvaná Njolanjola byla vyrobena z rákosu a skládala se ze čtyř částí, které následně svázali lýkem. Rákos ovšem dlouho nevydržel, tak přišlo na řadu dřevo. Nakonec byla loď vyzdobena jako oltář pro uctívání boha Nyambe. Boky byly nabarveny bílými a černými pruhy. Světlé znamenaly víru a černé lid. Byla pojmenována Nalikwanda - Loď pro lidi.
Článek ve změněné podobě vyšel v časopise LIDÉ A ZEMĚ 9/2010.