
Muun Chin
Kmen Muun žije v odlehlých horských krajinách státu Chin v Myanmaru, přesněji v oblastech Mindat a Kanpetlet. Jejich kultura je úzce spjata s přírodou, animismem a tradičními rituály. Lidé kmene věří, že vše kolem nich ( stromy, řeky, zvířata i lidé ) mají svého ducha, kterého je třeba uctívat a chránit. Důležité jsou rituály, včetně obětování zvířat, převážně buvolů, gayalů a koz. Lebkami obětovaných zvířat si zdobí stěny chatrčí. Šaman dokáže věštit ze slepičích vajec a na posvátných místech bývají totemy.
Nejvýraznějším rysem kmene je tetování obličeje, kterým se zdobily především ženy. Původně mělo chránit před únosy do otroctví, ale postupně se stalo symbolickým vyjádřením krásy, dospělosti a společenského postavení. Tetování se aplikovalo tradiční metodou pomocí ostré jehly a přírodních pigmentů. Tajná směs obsahovala mimo jiné saze, prasečí tuk, kravskou žluč a zvláštní bylinky. Tetovaly si hlavě obličej a krk, což muselo být obzvláště bolestivé. Každý vzor má jedinečný význam, od ochrany před zlými duchy po příslušnost k určité rodové linii.
Muunové se živí zemědělstvím a pastevectvím, pěstují rýži, kukuřici a luštěniny, přizpůsobené horským podmínkám. Jejich vesnice tvoří tradiční dřevěné domy na kůlech, které chrání před vlhkostí a divokými zvířaty. Společnost je patriarchální, s důrazem na rodinné vazby. Přestože jejich kultura čelí současným výzvám, izolovaná poloha vesnic pomáhá udržet jejich autentický způsob života.