
San
Sanové jsou původními obyvateli jižní Afriky. Po tisíce let byl jejich životní styl postaven na lovu a sběru. Ženy sbíraly v okolní krajině jedlé rostliny, plody a kořínky, zatímco se skupiny mužů věnovaly lovu divoké zvěře s pomocí luků a otrávených šípů. Obrovská znalost okolní přírody a dlouhodobá adaptace jim dala schopnost přežít v extrémních podmínkách polopouště. Sanové mají unikátní jazyk s využitím několika druhů mlaskavek.
Na rozdíl od okolních etnických skupin v Africe, je společnost Sanů rovnostářská. Všichni mají stejná práva. Součástí jejich bohaté kultury jsou skalní malby a rytiny staré tisíce let. Vyobrazují motivy zvířat, vesničanů, ale i šamanů, či rituálních tanců kolem posvátného ohně. V tranzu se jim zjevovaly posvátné bytosti, nebo komunikovali se svými předky. A jak je tomu dnes?
Bohužel současní Sanové čelí mnoha výzvám. V průběhu 20. století byli přesídlováni ze svých tradičních území do trvalých osad. Důvodem byly hlavně ekonomické zájmy místních politik, rozšiřování národních parků a těžba nerostných surovin. Opustili kočovný způsob života a stále se do dnešní doby nedokázali přizpůsobit vývoji okolního světa. Trpí chudobou, nezaměstnaností a často propadají alkoholu a drogám. Přesto je možné se dotknout jejich bohatých tradic v některých částech Namibie a Botswany, kde sdílejí své tradice s turisty. O něco veselejší je situace v Angole, kde se v izolovaných oblastech stále mohou věnovat lovu a sběru.