
Sanumá
Kmen Sanema (nebo Sanumá) obývá amazonské pralesy Venezuely a Brazílie a patří do širší skupiny Yanomamů. Jsou polokočovní lovci a sběrači a pěstují maniok. Jejich kultura je úzce propojena se šamanismem. Při rituálech vdechují halucinogenní prášek epena, který jim umožňuje komunikovat s duchy hekura. Při vzájemném propojení s duchy se snaží vyřešit všední těžkosti, jako například nemoci a předpovídat budoucnost.
Rodina u Sanemů funguje na polygamním principu. Muži mohou mít více manželek podle svých možností. Manželství bývají domluvená a někdy se nevěsty mezi rodinami vyměňují. Dívky se častokrát vdávají velice mladé a to i před dosažením dospělosti. Sanemové žijí v komunitních domech shabono. Výchova dětí je společná. Chlapci se od mládí připravují na lov, zatímco dívky na sběr potravy a péči o domácnost.
Velký význam mají starší členové komunity, kteří jsou považováni za strážce tradic a léčitelství. Mají znalosti o léčivých rostlinách, duchovních obřadech a rozhodují o důležitých záležitostech kmene. Jejich role je zásadní nejen pro předávání kulturní identity, ale i pro udržení rovnováhy v komunitě.