
Svan
Svanové jsou etnická skupina žijící v horách severozápadní Gruzie, především v regionu Svanetie. Jsou jedním z nejstarších kavkazských národů a hovoří vlastním jazykem svanštinou, která patří do kartvelské jazykové rodiny spolu s gruzínštinou. Kvůli izolaci vysokohorského terénu si Svanové zachovali mnoho autonomních tradic a zvyků, odlišných od zbytku Gruzie.
Jedním z nejznámějších rysů Svanů jsou kamenné obranné věže, které se stavěly mezi 9.–13. stoletím jako ochrana před nájezdníky. Tyto věže (koshki) jsou dodnes symbolem jejich kultury a některé rodiny v nich stále žijí. Svanové byli tradičně výborní lovci a pastevci, kteří se museli přizpůsobit extrémním podmínkám Kavkazu. Známí jsou také svou polygamní minulostí, kdy bratři sdíleli jednu manželku, což pomáhalo zachovat majetek v rodině.
Hudba a náboženství hrají v jejich kultuře významnou roli. Svanové mají unikátní polyfonní zpěvy, které jsou jedním z nejstarších vícehlasých hudebních stylů na světě. Přestože přijali křesťanství již v 4. století, stále udržují pohanské prvky, například uctívání přírodních duchů a hor. Po staletí mají ve velké úctě bohyni Dali. Před lovem se nemilují se ženami, nepijí alkohol a nejí maso. Mohli by se zranit, nebo dokonce zemřít. Ve vesnicích i kolem je spousty tajuplných a posvátných míst, kam mohou vstoupit pouze vyvolení. Cizí noha nesmí vkročit… Díky své hrdosti, odolnosti a bojovnosti jsou Svanové považováni za jedny z nejautentičtějších horalů Kavkazu.