Kmen z údolí Baliem, Daniové - Planeta lidí | David Švejnoha

Kmen z Baliemu

Kmen:
Dani
Datum návštěvy:
srpen 2019
Kmen z údolí Baliem, Daniové - Planeta lidí | David Švejnoha

Wamena

Naše cesta za komunitou Dani začíná na letišti ve Wameně. A to asi každého, kde nechce trávit několik týdnů putováním v neprostupné hornaté krajině centrálního Irianu. Spíme hned vedle letiště, batohy házíme na pokoj a jdeme do ulic. Město nemá příliš dobrou pověst. Ve špinavých ulicích žije přes třicet tisíc obyvatel. V posledních letech místo zažívá stavební boom a v nesourodé architektuře přibývají megalomanská nákupní centra, banky a taky obří betonový kříž, který je vidět i z letadla. Většinu obchodů vlastní Indonésané. Ve staré části města cítíme zvláštní, osobitou atmosféru. Uprostřed křižovatky k nám přistupuje muž s typickými rysy v obličeji. Stará rozdrbaná péřová bunda, jinak je nahý, bosý a na penisu koteku. Nabízí nám "několik generací staré" náhrdelníky, které vyrobil sám před několika měsíci a snaží se je prodat hrstce turistů, kteří ročně Wamenu navštíví. V kulise města vypadá opravdu bizarně.

Kmen z údolí Baliem, Daniové - Planeta lidí

Místní dodávkou jedeme na tržiště. Parkujeme na kraji rozbahnělé plochy. Ženy vystavují zeleninu na roztažených plachtách, prasata se rochní v odpadcích a opilí muži na nás pokřikují a nepříjemně gestikulují. Procházíme v uličkách mezi místními a snažíme se poznat druhy plodů. Kromě zeleniny se zde prodávají králíci, slepice, tabák a v rohu i nějaké ty suvenýry pro občasné turisty. Po chvilce musíme čelit první agresi a Petr rychle řeší situaci. Neústupně hledí útočníkovi do očí a chvíli máme strach, že opravdu dojde na pěsti. Naštěstí si to opilec rozmyslí a s řevem odjíždí na motorce pryč. Nechceme se moc dlouho zdržovat, kupujeme ovoce a hledáme dodávku. Daniům chybí enzym, který štěpí alkohol. Ten tu není k sehnání, ale občas ho sem někdo propašuje a místní muži ho nezvládají. Stačí kapka a je krůček k násilí...

Obyvatelé údolí Baliem, Daniové - Planeta lidí

Od historie po současnost

Asi první informace o komunitě Daniů popsal ve svých materiálech holandský objevitel Hendrikus Albertus Lorentz, který v roce 1909 zdokumentoval malou skupinu Daniů v podhůří centrální části Irianu. Na místo se znovu vrátil v roce 1920. Údolí Baliem a jeho obhospodařované zemědělské plochy a malé vesnice poprvé spatřil z letadla americký letec Richard Archbold, kterému se podařilo v roce 1938 přistát u jezera Habema a přivezl tak první důkazy o osídlení horských oblastí. Do té doby bylo toto 80 km dlouhé a 20 km široké údolí skryto horami o výšce přes 4000 m.n.m. Od té doby se o oblast začali zajímat antropologové i první cestovatelé. V roce 1954 byl do oblasti vyslán americký misionář Loyd van Stone. To byl zásadní průlom ve vývoji zdejší civilizace. Začala se navážet technika, budovat první silnice a základní infrastruktura. Začaly zde vznikat první školy, instituce a ve Wameně bylo vystavěno s velkými komplikacemi letiště. V tu dobu se o území Daniů začali zajímat i lidé z oblasti turistického ruchu. Ačkoliv Daniové dlouho odolávali jakémukoliv vlivu, v současné době kultura zaniká a nová generace už dávné obyčeje opouští. Minulost si připomínají na každoročních festivalech ve Wameně a některé vesnice zároveň slouží jako skanzen, kde si návštěvníci mohou aspoň na chvíli vnořit do dob dávno minulých a spatřit třeba bitvu, rituální zabití prasete a následnou hostinu, či si na chvíli posedět s bývalými lovci lebek. V současné době veškerý obchod a služby ovládají Indonésané a Daniové přišli o svá práva. Pozice původních obyvatel je odlišná a z pohledu dominantních Indonésanů jsou Daniové pouze primitivní a podřadní divoši. Proto také někteří svůj osud těžce nesou a oddávají se alkoholu, pokud se jim podaří nějaký sehnat. Mladí se snaží získat vzdělání a ovlivnit tak svou budoucnost. Nemají to bohužel vůbec jednoduché.

Historie a současnost, Daniové - Planeta lidí

Tradiční společnost

Daniové žijí v tzv. konfederacích, které jsou tvořeny jedním, nebo více ohraničenými dvory. Donedávna nechápali cenu peněz a nevnímali ani vlastnictví, žijí v harmonii na společném prostoru. Domy jsou rozdělené na mužské a ženské. Ženy nesmějí vstoupit do mužského obydlí. V osadě je společná místnost na vaření a chlév, kde uchovávají prasata. Domy většinou obývá více jak deset členů, většinou se jedná o příbuzné. Stavby mají kulatý, nebo oválný půdorys. Naproti vstupu do osady stojí chýše pilamo, kde se schází Bigman s ostatními muži a řeší nejdůležitější rozhodnutí v organizaci komunity. Bigman je nejváženějším mužem a má na starosti chod celé konfederace. Své postavení si získal vůdčími schopnostmi, odvahou a moudrostí. Jako takový má nejvíce žen a vlastní nejvíce prasat. Konfederace patří pod tzv. alianci, což je největším správním celkem.

Muži mohou mít více manželek, záleží na bohatství. Při narození dítěte je žena odkázána k pětiletému sexuálnímu půstu. V té době si muž přivádí do domácnosti další manželku. Ženy se potom starají společně o potomky. Když se koná ve vesnici hostina, při které se pojídá prase, ženy se jí nesmějí zúčastnit. Samy si pochutnávají na sladkých bramborách a zelenině.

Danijská vesnice, Baliem - Planeta lidí

Kuchyně

Díky tomu, že Daniové obývají velice úrodnou oblast, jejich hlavní obživu tvoří zemědělství. V nižších částech údolí vytvořili důmyslný systém zavlažování, díky kterému jsou schopni pěstovat velké množství oblíbených sladkých brambor. Nové plochy na zemědělskou produkci získávají vypalováním. Na zahrádkách v blízkosti dvorů pěstují tabák, cukrovou třtinu a několik druhů salátů. Vedle produkují banány a maniok. Důležitou součástí jídelníčku je vepřové maso, které připravují zvláštním způsobem v důmyslné peci. Celý proces je podrobně popsán v článku Vesnická zabíjačka.

Sůl je důležitá i v kuchyni Daniů a pro místní ženy to znamená absolvování téměř dvouhodinové cesty nad vesnici k přírodnímu jezírku Ilu. To je zásobeno malým pramínkem slané vody. Celou cestu do strmého kopce ženy nesou stvoly banánovníků, které na místě oloupou, klackem rozdrtí a koupou ve slané lázni. Dužina tak nasákne blahodárnou slanou tekutinu. Nasáklé stvoly vysuší, položí na banánový list a zapálí. Výsledný popel pak smíchají s malým množstvím vody a vytvoří malé solné koule pro pozdější použití.

Získávání soli, Daniové - Planeta lidí

Móda

Muži toho na sobě moc nemají. Na první pohled zaujme koteka, neboli danijským jazykem horim. Tento falokrypt slouží k úplnému, nebo částečnému zakrytí penisu. V případě Daniů se jedná o vysušenou, dlouhou a štíhlou tykev Lagenaria. Některé kmeny Západní Papuy používali jiné tvary tykví, mladé kokosy, nebo si je vyráběli z tkaniny, či skořápek. Stromoví Kombaiové stále nosí na penisu zobák posvátných zoborožců. Daniové si koteku nasadí na penis, spodní část přivážou k šourku a špičku připevní dalším provázkem z orchidejí k břichu, či hrudníku. Antropologové se domnívají, že se jedná o jakýsi sexuální symbol, nicméně místní muži tvrdí, že je to pouze praktický doplněk. Aby se dosáhlo vytouženého tvaru tykve, navážou na mladé plody kamenné závaží a postupem času získá tykev podlouhlý a úzký tvar. Pomocí směrování zatížení se dají koteky ještě kroutit, či ohýbat. Po vyzrání se tykev vyčistí, vysuší a upraví včelím voskem, či pryskyřicí. Sundavají si je pouze při sexu a močení. Někteří muži svůj vzhled doplňují čelenkami z ptačího peří a do nosní přepážky si dávají ozdobu ze zubů divokých prasat. Ti vážení stále nosí ještě náhrdelník walimo z kůrových vláken, zdobený malinkými mušlemi nassa.

Koteka. Daniové - Planeta lidí

Mladá dívka od pěti let věku začíná nosit sukénku thali, kterou po svatbě vymění za sukni jogal vyrobenou z orchidejových vláken. Ta se pevně vine kolem boků. Na zádech mají síť noken, která zakrývá zadek před zlými duchy. Prsa mají ženy po celý život odhalena.

Misionáři se od začátku svého vlivu snažili o změnu danijského šatníku. Na začátku 70. let jim pomohla indonéská vláda a zavedli mezi vesničany oblečení. Jsou známy historky, kdy ti nejstarší nevěděli, jak s oblečením naložit a používali ho spíše jako zavazadla. Nyní nosí koteky jen ta nejstarší generace mužů a ostatní si je nasazují pro turisty, kteří si je rádi za peníze vyfotí. Jen málokterý turista si koteku i vyzkouší.

Danijské ženy, údolí Baliem - Planeta lidí

Další zajímavé čtení ze života Daniů naleznete v dalších článcích: Smrt je součást života a Vesnická zabíjačka.

Zdroje: Papuatrekking.cz, Refresher.cz, kniha Nazí a divocí, kniha Tamtamy času